Hamas’tan ‘Aksa Tufanı’ raporu, Netanyahu’ya ‘rehine takası’ yanıtı

Hamas, silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim 2023 tarihinde İsrail’e düzenlediği ‘Aksa Tufanı’ isimli saldırıya ilişkin bir rapor yayınladı. “Aksa Tufanı’nı neden yaptık” başlıklı 16 sayfalık raporda, 7 Ekim’de neler yaşandığı, saldırının neden yapıldığı ve Filistin meselesiyle bağlantısının ne olduğuna yer verildi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, İsrail’in iddialarını çürütme ve gerçekleri ortaya çıkarma amacıyla hazırlandığı ifade edilen raporda, Aksa Tufanı saldırısının ‘İsrail’in Filistin davasını tasfiye etme, toprakları ele geçirme ve Yahudileştirme, Mescid-i Aksa ve kutsal mekanlar üzerinde tam olarak hakimiyet kurma planlarına karşı koymak için atılmış gerekli bir adım ve doğal bir tepki olduğu’ savunuldu.

‘KAOS YAŞANMIŞ OLABİLİR’

Aksa Tufanı saldırısının ayrıca ‘Gazze Şeridi’ndeki ablukanın kaldırılmasının yanı sıra, işgalden kurtulma, ulusal hakların yeniden tesisi, bağımsızlık ve kendi kaderini tayin hakkının elde edilmesi ve başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması yolunda atılmış doğal bir adım olduğu’ belirtilen raporda, ‘Hamas’ın kurulduğu tarihten bu yana sivilleri hedef almaktan kaçındığına’ işaret edilerek şu ifadelere yer verildi:

“Aksa Tufanı Operasyonu sırasında İsrail’in güvenlik ve askeri sisteminin tamamen ve hızla çökmesiyle bazı aksamalar ve Gazze ile operasyon bölgelerini birbirinden ayıran tel örgülerde geniş gedikler açılması sebebiyle kaos yaşanmış olabilir.”

‘SİVİLLERİN HEDEF ALINDIĞI İDDİASI TAMAMEN İFTİRA VE YALAN’

Hamas’ın İsrailli sivilleri hedef aldığı suçlamalarına da değinilen raporda, ‘kadınlar, çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere sivillerin hedef alınmasından kaçınmanın, Hamas mensuplarının aldığı ahlaki ve dini terbiyenin bir gereği olduğu’ savunuldu.

Raporda, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’na işaret edilerek, “Kassam mensuplarının 7 Ekim de sivilleri hedef aldığı iddiası tamamen iftira ve yalandır. Bunları iddia edenler İsrail kaynaklarıdır. Bunu teyit eden hiçbir bağımsız kaynak yoktur. O gün çekilen videolar ve İsraillilerin daha sonra yayınlanan ifadeleri gösteriyor ki, Kassam savaşçıları sivilleri hedef almadı, sivillerin çoğu İsrail ordusunun ve polisinin şaşkınlığı sonucu İsrail polisi ve askeri tarafından öldürüldü” denildi.

ABD VE AVRUPA’YA ‘ULUSLARARASI ADALET DİVANI’ ÇAĞRISI

Hamas’ın raporunda, ‘direniş güçlerinin Filistin halkına karşı silah taşıyanları ve İsrail askerlerini hedef aldığı, bunun da daha önce defalarca dile getirildiği’ aktarıldı. ABD ile Avrupa ülkelerinin İsrail’in Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı (UAD) önünde yargılanmasına karşı çıkmasına da değinilen raporda, ‘özellikle ABD, Almanya, Kanada ve İngiltere’ye eğer gerçekten adalete inanıyorlarsa, Filistin’de işlenen tüm suçların soruşturulması için yargı sürecine destek vermeleri’ çağrısı yapıldı.

‘O ZAMAN İSRAİLLİ REHİNELERİN GERİ DÖNME ŞANSI YOK’

Öte yandan, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Hamas’ın rehine takası önerisini reddettiğini belirterek “Savaşı tüm cephe ve sektörde sürdürüyoruz” demesine Hamas’tan yanıt geldi. Reuters’a konuşan Hamas yetkilisi Sami Abu Zuhri, Netanyahu’nun Gazze’deki saldırılara son vermeyi reddetmesine ve rehine takası teklifini geri çevirmesine ilişkin olarak, “Bu, (İsrailli) rehinelerin geri dönme şansı olmadığı anlamına geliyor” dedi.

Benjamin Netanyahu, 21 Ocak Pazar günü yayımladığı görüntülü açıklamada, şu ana kadar 110 rehineyi geri getirdiklerini ve tamamını geri getirmeye kararlı olduklarını ifade ederek ‘Hamas’ın teslim olma şartlarını’ reddettiğini söylemişti.

Rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Hamas’ın savaşın sona ermesi ve İsrail güçlerinin Gazze’den ayrılması taleplerinin olduğunu belirten Netanyahu, bunu kabul etmeleri halinde ‘askerlerin boşuna ölmüş olacağını, vatandaşların güvenliğinin garanti altına alınamayacağını ve bir başka 7 Ekim’in an meselesi olacağını’ savunmuştu.

Netanyahu, “Savaşı tüm cephe ve sektörde sürdürüyoruz. Hiçbir teröriste dokunulmazlık vermiyoruz. Ne Gazze’de ne Lübnan’da ne Suriye’de ne de başka bir yerde. Kim bize zarar vermeye çalışırsa ona zarar veririz” ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir