YÖK’ten 34 yaş üstü kadınlara devlet üniversitelerinde özel kontenjan

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Farklı nedenlerle üniversiteye gidememiş 34 yaşını tamamlayan kadınlara bu yıl ilk kez devlet üniversitelerimizin ön lisans ve lisans programlarında kontenjan ayırdık” dedi.

AA’nın haberine göre Özvar, yaptığı yazılı açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak 34 yaş üstü kadınlara yönelik bu yıl ilk kez uygulanacak projeyle ilgili bilgi verdi.

‘ÖZEL DURUMU BULUNAN ADAYLAR’

1 Ocak 2023 itibarıyla 34 yaşını tamamlamış kadınlar için devlet üniversitelerinin merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan önlisans ve lisans programlarında “34 yaş üstü kadınlar kontenjanı” ayrıldığını belirten Özvar, konuya ilişkin kararın “özel durumu bulunan adaylar” başlığı altında 2023-YKS Kılavuzu’nda yayımlandığını bildirdi.

Erol Özvar, “Bu haktan daha önce herhangi bir lisans programından mezun olmayan kadınlar yararlanacak. Daha önce bir önlisans programından mezun olanlar ise sadece lisans programları için ayrılan kontenjanları tercih edebilecekler” bilgisini verdi.

34 yaş üstü kadınlar için ayrılan kontenjanların sınırlı olduğunu belirten Özvar, kontenjanların merkezi yerleştirmeyle dolmaması veya kayıtlar sonrası boş kalması durumunda ek yerleştirme yapılacağını belirtti.

Özvar, daha çok kadının yükseköğretim sistemine dahil olmasına katkı sağlayacak bu duyuruyu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir