Dolar için kritik gün geldi! İflas tüm beklentiyi değiştirdi

Fed, bu akşam Türkiye saati ile 21:00’da küresel piyasaların odaklandığı faiz kararını açıklayacak. 

Fed, Şubat ayı toplantısında faizleri yüzde 0.25 oranında artırmış ve politika faizini yüzde 4,50 – 4.75 aralığına çekmişti. Ancak o günden bugüne gelen süreçte Silicon Valley Bank’ın yanında 2 banka iflas etti. Bu olayların ardından yaşanan karışıklık Fed ve FDIC’ın attığı adımlarla yatıştı. 

Batan Silicon Valley Bank’ın ana hikayesi, faizlerin uzun süre düşük kalacağı öngörüsüyle uzun vadeli tahvillere pozisyon açmaktı. Ancak Fed’in enflasyon ile mücadele alanında faizleri yükseltmeye başlaması tahvillerin değerini düşürdü. Bankaya mevduat yatıranların paralarını talep etmesiyle banka artık talep edilen para ile tahvilin sattıkları andaki fiyatı arasında terslik nedeniyle zora girmişti.

İşte Fed, bugün böyle bir ortamda faiz kararını açıklayacak. Olası benzer sorunların yaşanmaması için başta Goldman Sachs olmak üzere bir çok banka Fed’in bu ay faiz artırımı yapmayacağını raporladı. Ancak JP Morgan, Bank Of America gibi devler Fed’in 25 baz puanlık faiz artışı yapmasını bekliyor. Goldman Sachs “Tarihsel süreçte Fed finansal stres zamanlarında parasal sıkılaşmasından her zaman kaçınmıştır.” dedi.

İçerde ise doların 19 TL’nin üstüne yerleşmesi TCMB’yi harekete geçirdi. Ticari kurumsal şirketlerin 5 milyon dolar olan günlük alım limiti düşürüldü! Yurtdışı para transferine de komisyon getirildi. 

Ticari kurumsal şirketlerin döviz alım limiti 5 milyon dolardan 2.5 milyon dolara düşürüldü. 

Yine şirketlerin yurtdışına döviz transferine de yüzde 5 komisyon getirildi.

Yarın TCMB politika faizi kararını açıklayacak. Şubat ayında yaşanan deprem felaketinin etkilerini azaltmak için politika faizini 50 baz puan indirerek yüzde 8,5’e çeken TCMB’nin bu ay politika faizini sabit bırakması bekleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir